[post sponsorowany]
Jak często zdarzyło Ci się wyjść latem z domu, bez zastosowania kremu przeciwsłonecznego? Czy będąc na plaży ponawiasz aplikację kremu z filtrem regularnie, co 2-3 godziny? Czy chronisz swoje włosy przed zgubnym wpływem promieniowania UV? Dowiedz się, jak zadbać o siebie latem i dlaczego ochrona przeciwsłoneczna to najlepsze, co możesz zrobić dla swojej skóry.
W jaki sposób promieniowanie słoneczne szkodzi skórze?
Ochrona przed słońcem jest nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Promieniowanie ultrafioletowe (UVR) emitowane przez słońce ma szkodliwy wpływ na skórę i włosy, przyczyniając się do ich starzenia się, uszkodzenia DNA, stanów zapalnych, oparzeń, przebarwień i nowotworów. Dlatego należy stosować odpowiednie środki ochronne, zwłaszcza w sezonie letnim i w godzinach okołopołudniowych, kiedy promieniowanie UVB jest najintensywniejsze.
Ochrona przeciwsłoneczna a fototyp skóry
Wrażliwość skóry na UVR zależy od fototypu, czyli cech takich jak kolor skóry, włosów i oczu. Im wyższy fototyp, tym większa odporność na promieniowanie UVR. W Polsce występują głównie fototypy od I do III, które są mało odporne na UVR i łatwo ulegają poparzeniu. Osoby o jasnej karnacji i włosach (fototyp I) powinny bezwzględnie chronić się przed słońcem.
Na czym polega ochrona przed słońcem?
Ochrona skóry przed słońcem polega na unikaniu nadmiernej ekspozycji na słońce, noszeniu odpowiedniego ubioru (nakrycia głowy, okulary przeciwsłoneczne, ubrania z długimi rękawami), a także (przede wszystkim) na stosowaniu preparatów z filtrami UV. Warto wiedzieć, że filtry UV mogą być chemiczne lub mineralne. Te pierwsze pochłaniają promieniowanie UVR i przekształcają je w ciepło. Z kolei filtry mineralne odbijają promieniowanie UVR i tworzą warstwę ochronną na skórze. Preparaty z filtrami UV powinny chronić zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Na opakowaniach kosmetyków znajdują się oznaczenia SPF (Sun Protection Factor), które informują o stopniu ochrony przed promieniowaniem UVB, oraz PA (Protection Grade of UVA), które informują o stopniu ochrony przed promieniowaniem UVA. Im wyższe wartości tych wskaźników, tym lepsza ochrona.
Jak stosować kremy z filtrami UV?
Preparaty z filtrami UV należy stosować codziennie, niezależnie od pogody i pory roku. Należy je nakładać na skórę co najmniej 15 minut przed wyjściem na słońce. Ważną kwestią jest to, że bezwzględnie trzeba powtarzać aplikację kremów z filtrem, najlepiej co 2-3 godziny lub częściej w przypadku pocenia się, lub kąpieli. Niestety właśnie ten aspekt ochrony przeciwsłonecznej jest pomijany: większość osób nakłada krem z SPF jedynie raz w ciągu, przed wyjściem na plażę, co nie uchroni przed promieniowaniem w stopniu wystarczającym. Ważne jest także, by preparaty z filtrami UV były dostosowane do rodzaju skóry i jej potrzeb. Osoby z cerą suchą powinny wybierać preparaty nawilżające i odżywcze, natomiast osoby z cerą tłustą lub trądzikową powinny wybierać preparaty matujące i niekomedogenne.
Czy włosy także trzeba chronić przed słońcem?
Jak najbardziej! Ochrona przed słońcem dotyczy również włosów, których łuski pod wpływem UV ulegają rozchylaniu. Następuje wówczas niszczenie struktury, przesuszenie, utrata blasku i koloru. Dlatego warto stosować specjalne kosmetyki do włosów z filtrami UV, które nawilżają, odżywiają i chronią włosy przed szkodliwym działaniem słońca.
Dodaj komentarz