Choć w ostatnich latach świadomość w kwestii intymnych problemów zdrowotnych definitywnie wzrosła, to jednak nadal takie przypadłości jak nietrzymanie moczu bywają tematem wstydliwym, którym nie dzielimy się nawet z lekarzem. Zupełnie niesłusznie, ponieważ przyczyny nietrzymania moczu mogą mieć różną etiologię, ale istnieje wiele skutecznych metod, które wspomagają terapię i przywracają komfort życia. „Nietrzymanie moczu przyczyna” to jedno z pytań, na które najczęściej osoby dotknięte problemem poszukują odpowiedzi. Zajmijmy się nim więc w pierwszej kolejności.
Kogo dotyczy problem?
Gdy mówimy o nietrzymaniu moczu, najczęściej mamy na myśli kobiety. I faktycznie, przypadłość ta dotyczy przede wszystkim populacji żeńskiej. Według różnych źródeł, szacunkowa liczba kobiet borykających się z nietrzymaniem moczu to od 25% do aż 45%. Te liczby są nieco szokujące, a przyczyny nietrzymania moczu mogą mieć różne podłoże. Jednak inkontynencja dotyczy również mężczyzn. Skala problemu jest o połowę mniejsza w stosunku do kobiet. Nie oznacza to jednak, że przyczyna nietrzymania moczu może być bagatelizowana.
Nietrzymanie moczu – przyczyny, objawy, leczenie
Aby zrozumieć, co jest przyczyną nietrzymania moczu, warto rozróżnić jego typy. Międzynarodowe Towarzystwo Kontynencji klasyfikuje je następująco:
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – jest to niekontrolowany wypływ moczu na skutek zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej. Towarzyszy kichnięciu, kasłaniu czy aktywności fizycznej.
Nagłe nietrzymanie moczu – jest to bezwiedne popuszczanie moczu na skutek parcia na pęcherz.
Typ mieszany – gdy wysiłkowe nietrzymanie moczu łączy się z nagłym.
Nietrzymanie moczu wynikające z przepełnienia – powodowane upośledzeniem w funkcjonowaniu pęcherza, szczególnie u mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego. Pęcherz staje się nadmiernie rozciągnięty, a mechanizm ujścia nie może sprostać ciśnieniu powodując wyciek.
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu przyczyny znajduje w podłożu zdrowotnym jak i wynikającym z trybu życia. Przebyte ciąże z porodami siłami natury, nadmierna masa ciała, częste zaparcia, zbyt niska lub odwrotnie, zbyt wysoka aktywność fizyczna, predyspozycje genetyczne, cukrzyca, choroby neurologiczne bądź zaawansowany wiek to czynniki sprzyjające występowaniu nietrzymania moczu. Jest jednocześnie najczęściej występującą jego formą.
- Naglące czy też nagłe nietrzymanie moczu przyczyny ma nadal nie do końca ustalone mimo wielu lat badań. Podejrzewa się, że wpływ na wystąpienie tej formy inkontynencji mają zaburzenia neurologiczne związane CUN i OUN, ale również siedzący tryb życia, palenie papierosów, nadmierna masa ciała, zaburzenia sfery psychicznej czy też np. choroba Parkinsona.
- Nietrzymanie moczu wynikające z przepełnienia powodowane jest najczęściej przerostem gruczołu krokowego ale również osłabieniem lub przeciążeniem mięśni pęcherza moczowego. Może wystąpić na skutek przyjmowania niektórych leków bądź uszkodzenia nerwów.
Nietrzymanie moczu – przyczyny neurologiczne
To specyficzna przyczyna inkontynencji. Zdarza się najczęściej w wyniku uszkodzenia mózgu, rdzenia kręgowego bądź nerwów odpowiadających za mikcję w wyniku chorób bądź urazów. Może dotyczyć osób po wypadkach, udarach, cierpiących na takie schorzenia jak stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona, a także demencja. Niezdolność do kontrolowania pęcherza powoduje niekontrolowany wypływ moczu.
Leczenie nietrzymania moczu
Sposób leczenia nietrzymania moczu w dużej mierze zależy od jego przyczyny oraz stopnia zaawansowania. Pierwszym wyborem jest zawsze fizjoterapia. Już przy lekkim nietrzymaniu moczu warto jak najszybciej zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, aby zaplanować terapię. Specjalista najlepiej oceni stan naszych mięśni, ustali przyczynę i dopasuje właściwą formę ćwiczeń. Przede wszystkim mięśni Kegla, które są odpowiedzialne m.in. za właściwe napięcie w obrębie okolic układu moczowego. Jeśli problem jest bardzo zaawansowany bądź fizjoterapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów można zdecydować się na elektrostymulację bądź w niektórych typach, leczenie farmakologiczne. Ostatnią z możliwości jest zabieg chirurgiczny. Są opcje zarówno małoinwazyjne, przezpochwowe jak zabiegi w obrębie jamy brzusznej, najczęściej wykonywane laparoskopowo. Tę ścieżkę leczenia należy ustalać indywidualnie z lekarzem.
Ćwiczenie mięśni Kegla w terapii nietrzymania moczu
Mięśnie Kegla to mięśnie dna miednicy, które m.in. odpowiedzialne są za utrzymanie moczu, stolca i gazów. Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn mechanizm ich działania jest taki sam. Dlatego niezależnie od płci, tak ważne jest ich ćwiczenie. Prawidłowa aktywizacja i relaksacja pomagają zminimalizować, a nawet całkowicie pozbyć się problemu, szczególnie w kwestii najpowszechniejszego, wysiłkowego nietrzymania moczu.
Skuteczną formą wspomagania w terapii nietrzymania moczu mogą być akcesoria erotyczne od n69.pl. Choć dla wielu osób może to być zaskoczeniem, wysokiej jakości gadżety erotyczne wykonane z bezpiecznych i atestowanych materiałów aktywizują dokładnie te partie, które odpowiedzialne są za utrzymanie moczu.
- Dla kobiet szczególnie polecane są kulki waginalne z biofeedbackiem, inaczej zwane kulkami gejszy. Kulki te, wykonane z medycznego silikonu mają w środku dodatkowe, przemieszczające się kulki. W czasie ruchu uderzają o ścianki, wprawiając tym samym całość produktu w drgania. Dzięki temu pobudzają mięśnie pochwy do pracy i aktywizują mięśnie Kegla. Ważnym jest, aby kupować akcesoria w renomowanych sklepach z potwierdzeniem ich jakości.
- Nietrzymanie moczu u mężczyzny przyczyny swe najczęściej znajduje w problemach z prostatą. Istotną formą terapii jest w takim przypadku masaż prostaty. Masaż ten wykonuje się przez odbyt, palcem bądź wykorzystując gadżety analne, które zaprojektowane są tak, aby jak najlepiej stymulować prostatę. Dzięki temu masaż jest efektywny i przynosi wymierne skutki.
Ćwiczenia mięśni Kegla powinny trwać minimum 3 miesiące, aby zauważyć konkretne efekty. Są jedną z najmniej inwazyjnych terapii i jak gdyby „przy okazji” mocne mięśnie Kegla wspierają prawidłową postawę ciała, utrzymanie narządów miednicy na odpowiednim miejscu, a także utrzymanie sfery seksualnej na satysfakcjonującym poziomie.
Należy pamiętać, że nietrzymanie moczu to problem powszechny i znacząco utrudniający codziennie życie zarówno w kwestii fizycznej, jak i w sferze psychicznej. Im szybciej sięgniemy po pomoc, tym łatwiej będzie nad nim zapanować.
*Artykuł powstał we współpracy z n69.pl i zawiera linki sponsorowane
Dodaj komentarz